Ciekawostki
CO JEST WAŻNE, CO MOŻNA,
A CZEGO NIE WOLNO – NORMY
I WARTOŚCI W ŻYCIU POLAKÓWNa przekonania Polaków ma wpływ wiele czynników. najważniejsze to własne przemyślenia i rodzice. Bez wątpienia ważną rolę w procesie kształtowania poglądów na życie odegrał również Jan Paweł II, wiara i zasady religine. Ważne oddziaływanie na kształtowanie postaw wobec świata i życia przypisywane jest nauczycielom, dziadkom.
W hierarchii wartości od najważniejszego wybierane są: zdrowie, szczęście rodzinne, uczciwość, szacunek innych ludzi, spokój, pomyślność ojczyzny, przyjaciele, praca, wolność głoszenia własnych poglądów, wykształcenie.
System wartości Polaków jest w pewnym stopniu uwarunkowany ich cechami społeczno-demograficznymi. Jeżeli za zmienną niezależną przyjmiemy płeć, to zauważymy, że kobiety częściej niż mężczyźni podkreślają znaczenie wiary, a także zdrowia oraz szczęścia rodzinnego. Mężczyźni natomiast nieco częściej zwracają uwagę na spokój oraz grono przyjaciół. W grupach wyróżnionych ze względu na wiek można dostrzec prawidłowość, zgodnie z którą najmłodsi ankietowani stosunkowo częściej niż osoby starsze podkreślają znaczenie - 8 -
wykształcenia, przyjaciół, dobrobytu oraz przygód i wrażeń. Relatywnie częściej też do najważniejszych wartości zaliczają wolność głoszenia własnych poglądów. Osoby starsze (zwłaszcza powyżej 65 roku życia) istotnie częściej niż młodsze za ważną uważają wiarę religijną oraz pomyślność ojczyzny. Natomiast badani w średnim wieku częściej niż pozostali wskazują na szczęście rodzinne, pracę zawodową oraz spokój.Z sondażu wynika, że najabrdziej potępiamy: wykorzystywanie pracowników przez pracodawców oraz przyjmowanie łapówek. Dezaprobatą respondentów, choć już nie z tak silnym potępieniem, spotykają się: zaniedbywanie swoich obowiązków w pracy, dokonywanie fikcyjnych darowizn lub zaniżanie dochodów, by zapłacić mniejszy podatek, a także przekraczanie dozwolonej prędkości na jezdni. Mniej więcej dwie trzecie badanych nie usprawiedliwia takich zachowań, jak: przerywanie ciąży, jazda na gapę w autobusie lub tramwaju, homoseksualizm, wręczanie prezentów, np. lekarzom, pielęgniarkom, urzędnikom za załatwienie sprawy lub jej przyspieszenie, oraz świadome kupowanie rzeczy podrabianych (fałszowanych); trzeba zaznaczyć, że od 35% do 47% ankietowanych całkowicie je potępia.
Mimo powszechnie deklarowanego indywidualizmu w sferze norm i wartości oraz przypisywania w tym względzie coraz mniejszego znaczenia wierze i nauczaniu Jana Pawła II, polskie społeczeństwo wciąż w znacznym stopniu zorientowane jest etycznie – w rozumieniu
etyki katolickiej. Wartości prospołeczne, takie jak: szczęście rodzinne, uczciwość, szacunek innych ludzi czy pomyślność ojczyzny, niezmiennie zdecydowanie biorą górę nad wartościami o zabarwieniu hedonistycznym i samorealizacyjnym, jak: dobrobyt, bogactwo, życie pełne przygód i wrażeń oraz sukces i sława.(Badanie CBOS, lipiec 2010)
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Wychowanie
Szacunek dla innych i pracowitość - tego chcemy uczyc nasze dzieci. najmniej zależy nam, aby nasze pociechy były zezinteresowne - wynika z sondażu zrealizowanego przez Centrum Opinii Społecznej.
Zależy nam, aby nasze dzieci w przyszłości postępowaly w moralny sposób, posiadały własne zdanie i potrafiły walczyć o swoje sprawy. Życzymy im takich cech jak przedsiębiorczość i ambicja. Nieco mniej ważne są dla nas chęć pomagania innym czy umiejęnosć współpracy.
Z sondazu wynika, że wiemy, czego czego chcielibyśmy nauczyć nasze dzieci i potrafimy wskazać wartośći, które chcielibyśmy im przekazać, ale ... często brakuje nam czasu, by realizować plany wychowawcze. Z tym, że poświęcamy swoim podopiecznym zbyt mało czasu zgadza się aż trzy czwarte badanych. Tylko co drugi rodzic mógł pochwalić się, ze codzienie udaje mu sie porozmawiać z dzieckiem o jego sprawach, a co trzeci znajduje czas na pomoc w odrabianiu lekcji czy wspólny spacer.
(Charaktery, 2010r.)