• CODEWEEK 2023

          • Nasza szkoła, tak jak co roku, przystąpiła do Europejskiego Tygodnia Kodowania CODEWEEK 2023, który trwał od 7 do 22 października. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. Zaplanowaliśmy, zgłosiliśmy i zorganizowaliśmy 18 przedsięwzięć tematycznych, które odbywały się na lekcjach informatyki oraz na zajęciach dodatkowych "Kodowanie na dywanie". Zajęcia i zagadnienia były dostosowane stopniem trudności do grupy wiekowej. Młodsi programowali ozoboty, geniboty oraz bawili się na macie do kodowania z kolorowymi kubeczkami lub też odszyfrowywali obrazek ukryty w rymowance, korzystając z tablicy interaktywnej i wirtualnej maty do kodowania. Starsi, korzystając z gotowych narzędzi internetowych  i aplikacji edukacyjnych tworzyli strony internetowe, plakaty i animacje w SCRATCH-u. Podczas zajęć uczniowie uczyli się logicznego i analitycznego myślenia, jednocześnie świetnie się bawiąc.

             

            20231018_142623.mp4

            Na1. filmie - zaprogramowane ozoboty szukają drogi wyjścia z labiryntu.

            20231018_124947.mp4

            Na 2. filmie drugoklasiści programują Genibota

             

          • Uroczystość pasowania pierwszaków na uczniów.

          •  

            13 października 2023r., w naszej szkole, miała miejsce uroczystość pasowania pierwszaków na uczniów. Pierwszoklasiści bardzo dobrze przygotowali się do „egzaminu” – odpowiedzieli na wiele pytań, zaśpiewali piosenki, zatańczyli i ślubowali, że będą wzorowymi uczniami. Pani Dyrektor wszystkich pasowała na uczniów, a Rodzice wręczyli dzieciom wspaniałe rogi obfitości.

          • Konkurs "Ekologiczne Łamanie Główki"

          •   9 października 2023 r. uczennice klasy 6b Hanna Kownacka i Magdalena Wręczycka zajęły III miejsce w konkursie „Ekologiczne Łamanie Główki, którego organizatorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia z zakresu ochrony przyrody i środowiska oraz szeroko pojętej ekologii. Gratulujemy wysokiego wyniku!

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          •  

            26 września - Europejski dzień Języków już na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza Szkoły Podstawowej im Juliana Tuwima w Lisowie.

            W tym roku szkolnym uczniowie przygotowali prace projektowe pod hasłem Sławni Europejczycy. Chętni z klas 1-3 wykonali projekty w języku polskim, klasy 4-8 w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Wśród sławnych postaci znaleźli się znani sportowcy, aktorzy, muzycy, naukowcy, władcy, pisarze, odkrywcy i wiele innych osobowości, które zainteresowały młodzież z Lisowa. Przepiękne prace zostały wyeksponowane na wystawie przed pracownią językową, a ich wykonawcy nagrodzeni najwyższymi ocenami z języków obcych.

          • WYZWANIE – PRZYRODY SZANOWANIE

          •  

            WYZWANIE – PRZYRODY SZANOWANIE 20 września br. klasy 4 i 5 uczestniczyły w pogadance ekologicznej poprowadzonej przez p. Annę Hodorowicz, pracownika Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Podczas pogadanki uczniowie przypomnieli sobie jak mogą chronić przyrodę oraz jak prawidłowo segregować odpady. Poznali obszary chronione występujące na terenie województwa, a także zwierzęta występujące na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, które mieli możliwość zobaczyć, dzięki fotopułapkom zamieszczonym na obszarze naszego Parku Krajobrazowego.

          • Sprzątanie Świata

          •  

            Kolejny raz nasza szkoła włączyła się do ogólnoświatowej akcji ,,Sprzątanie świata". W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Zanim uczniowie zaczęli sprzątać świat, mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności związane z poprawną segregacją odpadów. Następnie podobnie jak w latach ubiegłych, wszyscy uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w worki i rękawiczki wyruszyli w teren, aby oczyścić świat. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

          • Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"


          • Narodowe Czytanie w ZSP w Lisowie Akcja Narodowe Czytanie organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W roku 2023 narodową lekturą zostało „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 11 września uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z fragmentem tej niezwykłej powieści. Książka została odczytana dla zgromadzonej publiczności przez nauczycielkę biblioteki Paulinę Janczyk. Po jej wysłuchaniu zgromadzona publiczność mogła otrzymać pamiątkową pieczęć, okolicznościową zakładkę oraz słodki upominek. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowego Czytania i zapraszamy w przyszłym roku. Paulina Janczyk i Karina Smol-Czaja

          • Płatności za żywienie

          •             

            SZANOWNI PAŃSTWO

             

            Od 01.09.br. wszystkie płatności za żywienie w szkole i przedszkolu należy dokonywać przelewem na konto

            94 8288 1014 2001 0003 9332 0001

            lub za pośrednictwem dziecka w sekretariacie szkoły. Przed wpłatą proszę o kontakt telefoniczny z sekretariatem w celu ustalenia należnej kwoty.

            tel. 034 357 12 18

            Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w linku powyżej.

                                                                                                                                                             Administrator strony 

          • Turniej w piłce siatkowej i piłce nożnej

          • W dniach 14 i 15 czerwca br. w naszej szkole odbył się międzyklasowy turniej w piłce siatkowej i piłce nożnej. W środę rozgrywki w piłkę nożną rozpoczęły klasa czwarta i dwie klasy piąte. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Po rozegraniu niezwykle emocjonujących spotkań wyłoniono zwycięzców: Miejsce I – klasa 5a Miejsce II-klasa 4 Miejsce III - klasa 5b W kolejnej grupie rozgrywek w piłkę nożną udział brały klasy szóste i siódma. Poniżej prezentujemy klasyfikację końcową: Miejsce I – klasa 6b Miejsce II – klasa 7 Miejsce III - klasa 6a W czwartek również systemem „każdy z każdym” rozegrane zostały mecze w piłce siatkowej dziewcząt. Udział w turnieju brały klasy IV-VI. Miejsce I – klasa 6b Miejsce II – klasa 5b Miejsce III – klasa 5a Miejsce IV-klasa 6a Miejsce V – klasa 4a Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Zwycięzcom turnieju gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za dobrą zabawę i sportową postawę w czasie rozgrywek.

          • Klasa III „b” w sercu Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą

          • W dniach 05.06. – 07.06.2023 klasa III „b” przebywała na wycieczce w Schronisku Młodzieżowym „Pawełek”, mieszczącym się w Pawełkach, w samym sercu Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. Wyjazd stanowił doskonałą okazję do poznania tej prawdziwej perełki przyrodniczej naszego regionu. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć jedną z największych, unikatowych atrakcji – stanowisko kwitnącego różanecznika katawbijskiego, posiadające status pomnika przyrody. Kwitnące rododendrony stanowią jeden z przystanków na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Na Brzozę”, a początek czerwca to czas ich pełnego rozkwitu. Uczniowie bez najmniejszego problemu pokonali drabinkę wieży widokowej, aby dokładnie obejrzeć z góry te niezwykle piękne rośliny. Czas powrotu z tej leśnej wycieczki był świetną okazją do sprawdzenia w praktyce wiedzy uczniów na temat rozpoznawania drzew, śladów zwierząt oraz do przypomnienia zasad prawidłowego zachowywania się w lesie i na terenach chronionych. Po powrocie do schroniska uczniowie stanęli przed nie lada zadaniem – za pomocą farb, rąk i nóg mieli stworzyć grupowe plakaty prezentujące piękno kwitnących różaneczników. Dzięki kreatywności dzieci powstały oryginalne, niezwykłe prace. Poza przyrodniczymi aspektami wycieczki, nie należy zapomnieć o jej walorach integrujących klasę. Z tego względu nie zabrakło zabaw ruchowych, zajęć plastycznych, kalamburów i gier zespołowych. Dzięki inicjatywie wychowawcy klasy III „b” – Pani Beacie Gajdzie – klasowa integracja miała jeszcze jeden wymiar. Uczniowie mieli okazję poznać swoją przyszłą wychowawczynię, co z pewnością pozwoli im na łatwiejsze rozpoczęcie kolejnego etapu nauki w klasie IV. Szczególnym momentem wyjazdu był „Piknik rodzinny – wspólne grillowanie”, na którym zgodnie z nazwą pojawili się rodzice i rodzeństwo uczestników wycieczki. Emocje towarzyszące wizycie bliskich były ogromne, a wzrosły jeszcze bardziej, kiedy Pani Beata zaprosiła chłopców i ich ojców do rozgrywki mini meczu piłki nożnej. W meczu chętnie wzięły udział także niektóre mamy, co jeszcze bardziej rozgrzało atmosferę. Dziewczynki na cały głos swoim dopingiem zagrzewały kolegów do zwycięstwa i zrobiły to bardzo skutecznie, ponieważ reprezentacja klasy III „b” rozgromiła drużynę rodziców 5:3! Po udanym meczu wszyscy udali się na wspólne grillowanie. Zmęczeni, ale jakże szczęśliwi uczestnicy wycieczki z żalem opuszczali Pawełki zapewniając, że na pewno tu jeszcze wrócą  Beata Gajda Magdalena Gawron

          • „Lekcje nie z tej Ziemi”

          • 15 czerwca uczniowie klas 6 wzięli udział w projekcie „Lekcje nie z tej Ziemi” prowadzonym przez Centrum Nauki Kopernik oraz Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO Polska. W ramach projektu odbyła się lekcja online, na którą zaprosiliśmy do nas eksperta z branży kosmicznej. Zajęcia przeprowadziła pani dr Agata Kołodziejczyk, która jest neurobiolożką z kosmiczną misją. Jest główną pomysłodawczynią i realizatorką powstania analogowych baz do symulacji misji kosmicznych w Polsce. Obecnie zajmuje się organizacją analogowych symulacji misji kosmicznych i szkoleń dla przyszłych turystów kosmicznych i astronautów komercyjnych, a także wszystkich osób, które pragną rozwijać swoją karierę w sektorze kosmicznym. Temat, który został omówiony podczas zajęć to: „Zawody przyszłości. Wideo-spacer po centrum szkolenia komercyjnych astronautów”. Podczas zajęć pani dr Agata przedstawiła zawody przyszłości i znaczenie rozwoju technologii dla przetrwania ludzkości. Pokazała uczniom jakie ćwiczenia powinni wykonywać, aby ćwiczyć swój mózg. Lekcja pozwoliła uczniom i uczennicom dostrzec, że najnowsze technologie i osiągnięcia przemysłu kosmicznego są znacznie bliżej, niż im się wydawało. Z niektórych korzystają każdego dnia. Była to ciekawa i przystępna forma przedstawienia tematyki związanej z kosmosem oraz najnowszymi osiągnięciami i technologiami przemysłu kosmicznego.

          • Konkurs „Sekrety Wody”

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Wody i Międzynarodowego Dnia Ziemi uczniowie klasy VIIIA i VIIIB ZSP w Lisowie wzięli udział w konkursie pt. „Sekrety Wody”. Ich zadaniem było przygotowanie plakatu przedstawiającego zagadnienia związane ze środowiskiem wodnym dotyczące np. gospodarowania zasobami wodnymi. Organizatorem konkursu była Fundacja Przestrzeń Możliwości, a odbył się on w ramach prowadzonej w ZSP w Lisowie innowacji „Woda w Gospodarce Obiegu Zamkniętego”. Gratulujemy laureatom! I miejsce – Kamila Bełkot i Katarzyna Duda, II miejsce Wiktoria Katan i Natasza Banduch, III miejsce Przemysław Skuballa.

          • Festyn z okazji Dnia Dziecka "Odkrywamy Talenty"


          •                                                        Festyn „Odkrywamy talenty”


                3 czerwca br.  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisowie odbył się Festyn  zorganizowany przez Radę Rodziców, Dyrekcję, nauczycieli, pracowników i uczniów ZSP w Lisowie , Szkolny Klub Wolontariatu, Gminny Ośrodek Kultury w Herbach, Sołtysa Sołectwa pani Alinę Kozielską wraz z Radą Sołecką oraz partnera wydarzenia PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Herby i PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brynek.
               Wydarzenie rozpoczęło się występem artystycznym przedszkolaków i uczniów klas 1-8, w którym artyści zaprezentowali swoje wspaniałe talenty.                                                                                                           

               Wydarzenie uświetniły również występy uczestników sekcji artystycznych Gminnego Domu Kultury w Herbach, grup Break Dance oraz Mażoretki Soprano. 
               Ponadto na naszej scenie wystąpiły Młode Talenty Muzyczne z naszej Gminy: Julia Bula, Ela Brycht oraz Zuzanna Mleczko.Wieczór zwieńczył występ muzycznej niespodzianki wydarzenia –   Pauliny Tiitkin, która zaprezentowała  najnowsze muzyczne przeboje w swoim wykonaniu.
              Na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji: loteria fantowa, Klocki Lego, dmuchańce, strażacki tor przeszkód, jazda konna, mini zawody sportowe, balonowe zoo, mini zawody Hobby Horse „Potęga skoku”, kolorowe fryzury,  malowanie twarzy, tatuaże, fryzury, stoiska rękodzielników i  gry ekologiczne .


                Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów wydarzenia, dzięki którym Festyn  obfitował w liczne atrakcje:


            PGL LASY PAŃSTWOWE NADLEŚNICTWO HERBY
            PGL LASY PAŃSTWOWE NADLEŚNICTWO BRYNEK
            PPHU JOHNY-TRANS JANUSZ MIROWSKI
            OTTIMO SYSTEM SP Z O.O.
            GABINET  REHEBILITACJI I MASAŻU BARBARA PYKA
            PHU ARGO ARKADIUSZ GÓRA
            SALON FRYZJERSKI KATARZYNA PYKA
            PIEKARNIA CIASTKARNIA FAMUA S.C.
            GMINA SPÓŁDZIELNIA SAMOPOMOC CHŁOPSKA HERBY
            FIRMA REMONTOWO-BUDOWLANA BUD-REMO MARCIN FONFARA
            AS-TRANS SEBASTIAN MACHOŃ
            SKLEP LEWIATAN
            MARKET GRAND SKLEP SPOŻYWCZY
            SKLEP OGÓLNOSPOŻYWCZY GRABOWSKI EUGENIUSZ
            PAN JAN BERBESZ

            KGW ŁEBKI
            FUNDACJA PRZESTRZEŃ MOŻLIWOŚCI


            Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę sponsorów, którzy pragnęli pozostać anonimowi.
            Dochód z festynu zostanie przeznaczony na doposażenie bazy dydaktycznej szkoły.
            Organizatorzy składają serdeczne podziękowania strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Lisowie, Taninie i Chwostku za pomoc w organizowaniu Festynu.


            Dziękujemy wszystkim za niezapomniany dzień.